Známý slovenský designer Lubo Majer stojí za návrhy našich koupelnových kolekcí Perola a Caseto, které patří k našemu luxusnímu nábytku Myjoys. Kde čerpal inspiraci a jak se vůbec navrhuje koupelnový nábytek? Na tyto a další otázky odpovídal v našem rozhovoru.
Čím jste se inspiroval, když jste navrhoval koupelnovou kolekci Perola plnou kontrastů, jak tvarových, tak materiálových?
Přírodou. Inspirace byla přírodní a historická. Dubové dřevo se používalo odedávna na stavbu mostů. Je trvanlivé. Zároveň je to dřevina s velmi pěknou kresbou. Chtěl jsem přinést skutečné dřevo do prostoru koupelny. Návrh byl prvotně zpracováván pro kombinaci s kovovým umyvadlem Kaldewei, i toto podpořilo myšlenku pravdivého dřevěného materiálu a jeho použití pro kolekci Perola. Tvarově je návrh podřízen ergonomii a funkčnosti, například šikmo ustupující čelo podumyvadlové skříňky poskytuje místo pro nohy.
Setkal jste se s nějakou komplikací při vytváření tohoto návrhu?
Komplikací bylo několik, použitý konstrukční materiál – přírodní rostlé dřevo při změně vlhkosti mění svůj rozměr, k čemuž v prostředí koupelny běžně dochází. Museli jsme se při konstrukci vyrovnat s různými tolerancemi a umožnit změnu rozměrů dílců bez vlivu na funkčnost a pevnost výrobku. Komplikace jsou ale běžnou součástí vývoje nového produktu a posouvají výrobek a jeho konečnou kvalitu vpřed.
Kde jste čerpal inspiraci pro elegantní kolekci Caseto?
Kolekce Caseto vznikla čistě z praktických pohnutek. Koupelnový nábytek je umísťován většinou ve stísněných prostorách koupelny, kde je k dispozici více místa na výšku než na šířku. Při vytváření návrhu jsem se rozhodl této skutečnosti podřídit a tvarově přizpůsobit navrhovaný nábytek vertikálnímu prostoru. Kromě tohoto důvodu jsem se barevnou kombinací světlého bílého korpusu a čelních ploch z dřevodekoru snažil nábytek opticky odlehčit.
Na co jste v návrhu kladl největší důraz?
Na optickou čistotu a praktičnost. Navrhl jsem atypickou úchytku, která harmonizuje s celkovým designem a zároveň slouží jako držák na ručníky. Možná si řeknete, že na pověšení ručníku se dá použít jakákoli úchytka, není tomu ale docela tak, silnější ručník na obyčejnou úchytku nepověsíte, je potřebný větší prostor od čela zásuvky. Je to jen malý detail, ale funkčnost se skrývá v promyšlených detailech. Tato praktická úchytka je jen na podumyvadlové skříňce, úložné prostory na ostatních skříňkách se otevírají přímo uchopením dvířek.
Podle jakých požadavků jste vybíral materiály pro výrobu obou kolekcí?
Základní materiál – laminovaná dřevotřísková deska byl definován jako rozumný poměr kvality a ceny při zadání úlohy. Je to v Dřevojasu běžně používaný materiál. Výběr dekorů proběhl s cílem přinést do kolekce nové neokoukané motivy s povrchem a strukturou co nejvěrnější k přírodnímu dřevu. Při kolekci Perola to byl volbou přírodního masivního dřeva krok k novému materiálu, do té doby v Dřevojasu nepoužívanému. Jak ukázala reakce trhu bylo to správné rozhodnutí.
Jaké jsou podle vás aktuální trendy v bytovém designu?
Momentálně vládne návrat k přírodě, tlumenější barvy, s jemnými akcenty, kvalitní pravdivé materiály, individualizace a je dost populární hovořit o ekologii. Trendy v bytovém designu jsou pestré, jejich cykly se zkracují a rychlou dostupností v online světě se dostávají stále nové nápady k zákazníkům. Častokrát je těžké říct, co je vlastně aktuální trend, až se vnucuje otázka, zda je toto třeba až tak analyzovat a podléhat těmto módním vlnám. V době, kdy si každý uvědomuje zbytečnost konzumu, který způsobuje zátěž na životní prostředí je spíše třeba najít si svůj vlastní styl, který vás vnitřně naplní a uspokojí. Snažit se o vytvoření pohodového prostředí pro život, které bude funkční a ve kterém se budete cítit dobře.
Řídíte se vůbec takovými trendy nebo jste věrný svému osobitému stylu?
Ode mě jako od designéra se očekává tyto trendy vytvářet, přijít vždy s něčím novým a zároveň smysluplným. Takto přistupuji i ke své tvorbě. Sám neumím říci, jestli mám osobitý vlastní styl (zřejmě ano, pro mě je zatím nečitelný :). Design je technicko-umělecká disciplína. Nový výrobek musí být hlavně funkční a vyrobitelný za rozumnou cenu, kterou dokáže trh akceptovat. A samozřejmě musí být estetický a novátorský. Je třeba si uvědomit, že vývoj produktu pro sériovou výrobu trvá rok, dva, někdy i více. Takže to, co teď navrhnu by mělo zapadnout do trendu, který bude aktuální za dva roky. Někdy je to dost těžký úkol.
Co vás k designu přivedlo? Pozoroval jste u sebe designérských talent už odmala?
V době mého dětství jsme slovo design neznali. Ale stále jsem něco kreslil, skládal a hlavně rozebíral. A zůstalo mi to až dosud. Byl to přirozený vývoj a o jiném povolání jsem ani neuvažoval.
Co nejradši navrhujete a proč?
Nábytek. Je to mix funkčnosti a estetiky, která je v případě nábytku důležitá. Zároveň mám rád jakékoliv nové výzvy, při kterých je třeba hledat netradiční řešení.
Když přijdete k někomu na návštěvu, máte v sobě ukrytou tendenci zaměřit pozornost na jejich nábytek?
Už ne, ale stálo hodně sil se to odnaučit :).
Děkujeme za rozhovor.